Placki ziemniaczane z pokrzywą, czosnkiem niedźwiedzim i gulaszem
Placki ziemniaczane z pokrzywą i czosnkiem niedźwiedzim, brzmi może nieco kontrowersyjnie, ale uwierz, że placki są pyszne,a do tego zdrowe. Właśnie teraz można już zebrać świeże, młodziutkie pokrzywy, które są najsmaczniejsze o tej porze roku, a czosnek niedźwiedzi jest w pełni swej wegetacji. Tak więc warto pobawić się w zbieractwo i przygotować, wspaniały, zdrowy posiłek. A gulasz, jak to gulasz, zawsze dobrze wchodzi domownikom, jaki by nie wyszedł 😉 Placki można oczywiście zaserwować z dowolnym dodatkiem, np z kwaśną śmietaną lub z sosem pieczarkowym..wszystko zależy od Twojej wyobraźni i smaków 😉
składniki na około 4 osoby :
placki:
- 2-3 średniej wielkości ziemniaki
- 1 mała cukinia (taka wielkości ogórka szklarniowego 😉 )
- 1 cebula
- kawałek selera korzeniowego (mniej więcej wielkości małego ziemniaka)
- garść, posiekanych liści, młodej pokrzywy
- trochę mniej, niż garść, posiekanych listków czosnku niedźwiedziego
- 2 jajka
- 4 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżeczka mielonych nasion kolendry
- 1,5 łyżki cukru lub miodu
- sól , pieprz do smaku
- 2 łyżeczki soku z cytryny
gulasz:
- 0,5 kg łopatki wieprzowej lub innego mięsa ( w wersji wege, polecam bakłażan 😉 )
- 4-5 boczniaków
- 1 cebula
- mały kawałek wędzonej słoniny lub boczku ( mniej więcej, wielkości 2 pudełek od zapałek )
- 3 szklanki półsłodkiego, czerwonego wina
- 1 mała pietruszka korzeniowa
- 1 marchewka
- kawałek selera korzeniowego (tyle co korzenia pietruszki)
- 3 ząbki czosnku
- sól, pieprz do smaku
- 2 łyżki słodkiej śmietany 18% ( takiej do zup ;))
- mąka pszenna, rozrobiona z wodą do zagęszczenia sosu
Najlepiej jeśli zaczniesz od gulaszu, gdyż jego przygotowanie trwa najdłużej. Mięso pokrój w małą kostkę, warzywa obierz i także pokrój w małe kawałki. Słoninę posiekaj drobno i wrzuć na patelnię, jak się już wytopi i wytworzy sporą ilość tłuszczu, obsmaż na nim partiami mięso. Tak żeby mocno się przypiekło, nigdy nie wrzucaj zbyt dużo mięsa na patelnię bo zamiast się przypiec, zacznie się gotować w sokach, które puści. Za każdym razem usmażoną porcję mięsa przekładaj do garnka w którym będziesz dusić gulasz. Cebulę i wyciśnięty praską czosnek także podsmaż na patelni i dołóż do mięsa. Marchew, pietruszkę, selera i boczniaki też mocno , małymi partiami usmaż na patelni , tak żeby się przypiekły. Wszystko włóż do garnka z mięsem, zalej winem, dopraw kolendrą, solą do smaku i duś na małym ogniu pod przykryciem do czasu, aż mięso zrobi się mięciutkie.
W razie potrzeby, gdyby sos zbytnio się zredukował-odparował, możesz dolać więcej wina lub trochę wody. Na koniec zagęść sos do lubianej konsystencji, zabiel śmietaną i dopraw pieprzem do smaku. Gotowe 😉 Czas na placki. Po obraniu wszystkich warzyw, poza cukinią. Ją zawsze używam ze skórką 😉 Zetrzyj je na tarce o grubych oczkach, skrop sokiem z cytryny, wymieszaj i zostaw aż puszczą sok. Po około 20 minutach odciśnij sok, dodaj posiekaną pokrzywę, czosnek niedźwiedzi i roztrzepane jajka. Wsyp mąkę i wszystkie przyprawy, wymieszaj. Smaż na mocno rozgrzanym oleju do lubianego koloru z obu stron. Dobrze wysmażone placki zawsze wychodzą mega chrupiące. Serwuj z gulaszem, posypane siekanym czosnkiem niedźwiedzim .. lub w inny sposób, ale zawsze najlepsze na gorąco 😉 Smacznego !