Placki warzywne z gulaszem z nóżek grzybowych
Placki warzywne zna każdy, ale nie każdy wie, jak pyszne są z gulaszem z nóżek grzybowych. Taki gulasz ma zupełnie inny smak niż grzybowy. Oczywiście jego wielkim atutem jest także fakt iż można w nim „zutylizować” nadmiary nóżek, po grzybobraniu 😉 Najlepiej wychodzi z dodatkiem mięska z szynki lub łopatki. Polecam ten niebanalny jesienny obiad. Prosto i pysznie 😉
składniki:
placki warzywne:
- 4 średniej wielkości ziemniaki
- 1 cebula niezbyt duża
- 1 mała marchewka
- kawałek selera
- 1/2 płaskiej łyżeczki , mielonych nasion kolendry
- 1 jajko
- 2-3 czubate łyżki mąki pszennej
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 1 łyżeczka cukru, najlepiej brązowego
- sól, pieprz czarny do smaku
gulasz:
- 1 szklanka obgotowanych, pokrojonych nóżek grzybowych
- około 0,3-0,4 kg szynki wieprzowej lub chudej łopatki
- 2 szklanki, ciemnego bulionu dobrej jakości (jeśli nie masz swojego, może być z kostki np. mięsny)
- 1 marchewka
- 1 cebula, raczej mała
- kawałek wędzonej słoninki lub tłustego boczku
- 3-4 kulki ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- szczypta mielonego kminku
- sól, pieprz czarny do smaku
- mąka pszenna rozrobiona z woda do zagęszczenia sosu
dodatkowo:
- smalec wieprzowy do smażenia (sprawia że placki są bardziej chrupiące)
Wszystkie warzywa na placki, obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Dodaj do nich sok z cytryny, mieloną kolendrę, cukier, jajko, mąkę, sól i pieprz do smaku. Wymieszaj, masa ma być gęsta i kleista. W razie potrzeby dodaj więcej mąki. Od razu smaż na smalcu na złocisty kolor. Nie zostawiaj mieszanki na dłużej niż 20 minut, bo zrobi się wodnista, a placki nie będą chrupiące. Czas na gulasz 😉 Na patelni wytop posiekaną drobno słoninkę ( lub boczek). Podsmaż na niej szynkę pokrojoną w małą kostkę. Mocno, aż dostanie piękne, brązowe „pieczątki”.
Im lepiej podsmażone mięso, tym smaczniejszy gulasz 😉 Dorzuć pokrojoną cebulę i ponownie smaż aż stanie się złocista. Kolej dorzucić nóżki grzybowe i także porządnie podsmażyć. Na koniec wrzuć pokrojoną marchewkę, zalej bulionem. Dodaj ziele angielskie, mielony kminek, liść laurowy, sól do smaku. Gotuj pod przykryciem około 30-40 minut, aż mięso będzie mięciutkie. Zagęść mąką rozrobioną z wodą i dopraw świeżo zmielonym pieprzem. Serwuj z chrupiącymi plackami warzywnymi i koniecznie z kiszonym ogóraskiem, wzbogaca smak 😉 Smacznego!