Wegetariański bigos z cukinii do słoików , przetwory
Bigos z cukinii, zawsze jakoś tak mnie zniechęcał . Nawet nie mam pojęcia dlaczego ,jakoś tak wydawało mi się ,że z tego mało aromatycznego warzywa nie bardzo da się go zrobić . Dzisiaj , kiedy zrobiłam go i w końcu spróbowałam , jestem zachwycona , zarówno smakiem jak i możliwością zastosowania tego dania . Sam bigos niewiele odbiega od tradycyjnego , jeśli dodamy do niego mięso lub podsmażoną kiełbasę , bezie jak tradycyjny . W słoikach jednak , najlepiej się przechowuje , bez dodatków mięsnych . W tym roku posadziłam ogromne ilości cukinii , cóż ani ja ani kury nie narzekamy , ale miło spróbować czegoś nowego i zamknąć kawałek lata w słoiczku z nowym pomysłem 😉
Składniki :
- 4 duże cukinie
- 1,5 kg marchewki
- 1,5 kg cebuli
- 4-5 słoiczków, koncentratu pomidorowego ,małych lub 1/2 dużego litrowego
- 10 kulek ziela angielskiego
- 6 liści laurowych
- 1 opakowanie ostrej papryki
- 2 opakowania słodkiej , mielonej papryki
- 1 łyżka pieprzu ( można mniej , jak nie lubicie ostrego )
- 2 łyżki cukru
- sól do smaku
- olej rzepakowy do smażenia
Cukinię obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach , razem z komorami nasiennymi . Chyba że są mocno przejrzałe i mają twarde nasiona , wtedy lepiej wyciąć . Tak samo postępujemy z marchewką . Cebulę obieramy i szatkujemy drobniutko . Na patelni rozgrzewamy olej , podsmażamy na nim cebulę i marchewkę . Najlepiej roić to partiami i przekładać do garnka . Jak już podsmażymy całą cebulę z marchewką , na patelnię wrzucamy wszystkie mielone papryki i chwilkę blanszujemy .
Dosłownie minutkę , ciągle mieszając żeby nie zrobiła się gorzka . Zalewamy wodą i całość przelewamy do garnka z cebulą i marchwią . Dorzucamy ziele angielskie , . Dusimy około 10 minut . Po tym czasie wkładamy startą cukinię , liście laurowe , koncentrat pomidorowy , cukier i sól do smaku . Bigos z cukinii , dusimy na wolnym ogniu , dość długo . Około godzinki , ciągle mieszając . Warzywa mają być miękkie ale nie ciapowate , a sam bigos dość gęsty . Na gorąco przekładamy do słoików i ustawiamy do góry dnem . Drugiego dnia pasteryzujemy około 30 minut . Gotowe , tak przygotowany bigos z cukinii , może stać w spiżarce bez lodówki . Stanowi świetną bazę do różnych dań. Najlepiej smakuje odgrzany ,jak to bigos 😉 . Smacznego !