Chinkali z ziołowym bulionem i wieprzowiną
Chinkali to jeden z tych rodzajów pierożków, wobec których jesteśmy bezbronni 😉 Nie da się ich nie zjeść i nie ważne ile kalorii mają, zawsze gładko wchodzą 😉 Pyszne chinkali, pochodzą z Gruzji. Nie są trudne do zrobienia i przy odrobinie wprawy uda Ci się ulepić nawet ładny kształt. No moje niekoniecznie powalają urodą ale smak ich był genialny…Mniam i ten płynący rosołek ..pycha.
składniki:
ciasto:
- 0,5 kg mąki pszennej
- bardzo ciepła woda, taka około 60 C ( wody tak około niepełnej szklanki, ale lepiej dolewać stopniowo podczas wyrabiania)
- 1 żółtko
- 1 łyżeczka soli
farsz:
- 0,5 kg surowego mielonego mięsa, wieprzowego z łopatki ( może być wołowina lub baranina)
- 2 łyżeczki otartego, suszonego majeranku
- 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
- 1/2 łyżeczki cząbru
- 1 płaska łyżeczka pieprzu ziołowego
- 2 ząbki czosnku
- 1 duża cebula
- 1 szklanka, esencjonalnego rosołu lub wywaru mięsnego gotowanego z dodatkiem liści lubczyku ( można zrobić z kostki jak nie ma innego wyjścia )
- sól do smaku
dresing:
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżeczka musztardy miodowej
- 1 łyżka octu jabłkowego
- 2 łyżki wody
- czarny pieprz do smaku
dodatkowo:
- koperek do posypania
- prażona cebulka
Cebulę posiekaj drobno i zrumień na złoto. Mięso przełóż do miski, dodaj wyciśnięty praską czosnek, ostudzoną złocistą cebulkę, tymianek, majeranek, cząber i pieprz ziołowy. Wlej zimny bulion, dopraw solą do smaku. Wyrób na gładka masę, mieszając cierpliwie przez około 4 minuty. Mięso powinno wchłonąć cały bulion. Odstaw.
Składniki na ciasto umieść w maszynie do wyrabiania lub w misce i wyrób na gładkie nieco twarde ciasto. Jeśli zbyt się lepi dodaj mąki, jeśli jest mega twarde dolej więcej wody. Po wyrobieniu ciasto rozwałkuj jak na pierogi, wytnij szklanką krążki i na każdym ułóż łyżeczkę farszu.
Sklejaj brzegi tworząc sakiewkę, na koniec mocno skręć „czubek”. Tak żeby się rozkleił W garnku zagotuj wodę i na wrząca wrzucaj chinkali, tyle żeby swobodnie pływały. Jak wypłyną na powierzchnię, gotuj jeszcze około 3 minut, następnie odłów łyżką cedzakową, krótko zahartuj zimną wodą, szybko, żeby nie wystygły. Składniki na dresing podgrzej na patelni, mieszając aż się połączą. Serwuj gorące, posypane koperkiem, prażoną cebulką i polane dresingiem miodowym. Smacznego!