Bitki wieprzowe w sosie własnym z suszonymi grzybami
Bitki wieprzowe to zawsze dobry pomysł na obiad. Smakują świetnie szczególnie w zimowe dni , kiedy pogoda za oknami nie rozpieszcza. Proste do zrobienia, ułatwiają bardzo codzienne życie, gdyż możesz zrobić je dzień lub nawet dwa wcześnie. To jedno z tych dań, które nie boją się odgrzewania i tylko zyskują na smaku 😉 Do tego elastyczność w wyborze mięsa do ich przygotowania sprawi, że nie musisz się ograniczać do konkretnej części świnki. Może być łopatka, karkówka, schab a nawet polędwica. Tej ostatniej to jednak szkoda, znam dużo leprze jej zastosowania 😉 OK to przejdźmy do przepisu 😉
składniki na około 4 osoby:
- około 0,5 kg – 4 duże lub 8 małych plastrów, odtłuszczonej łopatki wieprzowej (może być karkówka jeśli lubisz ciut tłuściej ;))
- 2 średniej wielkości cebule
- mała garść suszonych grzybów ( u mnie były własnoręcznie zebrane podgrzybki)
- 2 ząbki świeżego czosnku lub łyżeczka granulowanego
- 1 łyżka maggi w płynie
- 1 łyżeczka miodu
- sól, pieprz czarny do smaku
- około 3 łyżek mąki pszennej do oprószenia mięsa
- oraz mąka pszenna rozrobiona z woda do zagęszczenia sosu
- 3-4 szklanki wody ( w zależności jak głębokiego naczynia użyjesz do duszenia mięsa)
dodatkowo :
- 1 łyżka smalcu wieprzowego do smażenia
Mięso pokrój na 4 duże lub 8 mniejszych kawałków. W zależności czy wolisz jeden czy po dwa na osobę 😉 Rozklep tłuczkiem do mięsa tak jak kotlety schabowe. Z obu stron, niezbyt cieńko. Oprósz mąka, również z obu stron. Na patelni rozgrzej smalec wieprzowy, ułóż na gorącym kawałki mięsa. Muszą leżeć luźno, nie dotykając się więc na małej patelni lepiej smażyć partiami. Mięsa nie mieszaj ani nie przesuwaj, poczekaj spokojnie aż mocno się przyrumieni i dopiero wtedy obróć na drugą stronę.
To sprawi, że bitki zachowają sok w środku i nie wypuszczą go na patelnię, tylko pięknie się przyrumienią. To najważniejszy etap. Słabo zrumienione mięso da mizerny w smaku sos . Lepiej ciemniej niż jaśniej 😉 Cebulę posiekaj drobno, wsyp do naczynia-brytfanki w którym będziesz dusić mięso. Obsmażone kawałki poukładaj na cebuli, skrop maggi. Posyp pokruszonymi suszonymi grzybami, dopraw czosnkiem, solą i pieprzem. Zalej wodą lub bulionem tak żeby mięso było przykryte ale nie pływało jak w zupie 😉
Jeśli zamierzasz użyć bulionu, uważaj z soleniem mięsa. Duś pod przykryciem w piekarniku w temperaturze 150-160 C przez około 2-2,5 godziny. Kontroluj co pół godziny czy sos zbytnio nie odparował, a mięso nie zaczęło się przypalać. W razie potrzeby zawsze możesz dolać odrobinę wody czy bulionu. Po upływie tego czasu wyjmij z piekarnika, postaw na gazie i zagęść mąką rozrobioną z wodą jeśli sos jest jeszcze zbyt rzadki dla Ciebie 😉 Lub pozostaw jak jest, jeśli lubisz „luźniejszy”. Możesz także bitki po prostu dusić na wolnym ogniu, pod przykryciem na kuchence. Czas przygotowania będzie podobny jak i efekt końcowy również 😉 Bitki serwuj na gorąco najlepiej z tłuczonymi ziemniaki lub kaszą. Pyszny w towarzystwie kiszonych ogórków lub buraczków 😉 Smacznego!