Chaczapuri adżarskie w dwóch wersjach, pomysł na obiad
Chaczapuri, to gruziński przysmak, który często gości na naszym stole. Chaczapuri to pochodzi z regionu Adżarii, leżącego w zachodniej Gruzji, nad Morzem Czarnym. Podobno klasyczne powinno swoim kształtem przypominać łódkę z żółtkiem symbolizującym słońce. Moje ma oryginalne ciasto i kształt ale farsz już niekoniecznie 😉 Ostatnio robię różne wersje, łódeczki nieco mniejsze, a farsze zróżnicowane i ten pomysł sprawdza się lepiej 😉 Rodzinka chętniej wcina jak ma zamiast jednej dużej, dwie mniejsze. Zimą to dobry pomysł na obiad, fajnie rozgrzewa, jest kolorowe i nietrudne do wykonania. Polecam, zawsze to jakaś odmiana na stole, a nie musisz się przecież zawsze trzymać wersji oficjalnej.. można puścić wodze fantazji tak jest ciekawiej 😉
składniki:
ciasto na osiem małych lub 4 duże:
- 0,5 kg mąki pszennej
- 200 ml ciepłego mleka
- 150 ml wody
- 25 g. świeżych drożdży (z kostki)
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- tarty ser żółty do posypania ciasta
farsz z jajkiem na 4 małe:
- 8 jajek przepiórczych
- 1/2 kostki tłustego twarogu
- 3-4 łyżki tartego sera dowolnego gatunku
- 2 łyżki śmietany kremówki
- 1 łyżka miodu
- 1 ząbek czosnku
- sól, pieprz do smaku
farsz czerwony z mięsem mielonym na 4 małe:
- 0,3 kg mięsa mielonego
- 1 cebula
- 4 łyżki pasty Ajwar lub Pindżur w zależności od upodobań 😉
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1 łyżeczka czosnku granulowanego
- sól, ostra papryka do smaku
Twaróg przełóż do miseczki, rozgnieć widelcem, dodaj śmietanę, wyciśnięty praską czosnek, miód, sól i pieprz do smaku. Na koniec starty żółty ser i wymieszaj, tak żeby składniki równo się rozłożyły ;). Kolej na farsz z mięsem mielonym. Cebulę posiekaj drobniutko, podsmaż, dodaj mięso, ponownie smaż aż się zezłoci. Na koniec wlej Ajwar lub Pinżdżur i koncentrat. Dopraw czosnkiem, solą i ostrą papryką do smaku. Chwilę podduś aż odparuje sos, a mięso stanie się kleiste 😉 Wystudź.
Drożdże rozpuść w ciepłym mleku z cukrem i 2 łyżkami mąki, odstaw aż zaczną rosnąć w ciepłe miejsce. Do robota do wyrabiania chleba ( tak jest szybciej 🙂 ), wsyp resztę mąki, wodę, sól i oliwę. Na koniec wlej zaczyn drożdżowy i wyrób na gładkie sprężyste ciasto, jeśli podczas wyrabiana okaże się twarde lub suche dolej ciepłego mleka 😉 Odstaw na godzinę do wyrośnięcia po czym ponownie zagnieć, wystarczy lekko ręcznie. Podziel na 8 kulek i rozwałkuj je cieniutko. Każdy placek posyp delikatnie, startym żółtym serem i zwiń w łódeczkę (jak na zdjęciu). Brzegi ciasta posmaruj.
Białe chaczapuri, grubo wyłóż masą serową i wstaw do gorącego piekarnika, piecz w temperaturze 180 C. Do czasu aż się zezłoci. Następnie wyjmij, wybij na każde po dwa przepiórcze jajka i wstaw ponownie do piekarnika. Dosłownie na 5 minut, czyli tylko tyle żeby białko jajka się ścięło a żółtko pozostało płynne. Chaczapuri czerwone, po prostu nałóż na nie grubo mięsnego farszu, możesz dodatkowo posmarować Ajwarem czy Pindzurem po wierzchu i zapiecz tak samo jak białe, tylko już bez wybijania jajka. Chociaż może i z jajkiem było by jeszcze fajniejsze 😉 Serwuj na ciepło. Smacznego!
Przepięknie wyglądają i niezwykle apetycznie 🙂 Tylko czemu leżą na śniegu?!