Szynka drobiowa ze szczypiorkiem – szynkowar

Rate this post

Szynka drobiowa ze szczypiorkiem – szynkowar

Szynkowar , dawno go już nie dotykałam , jakoś nie było czasu , ochoty i potrzeby . Siedziałam w wędzonkach i dojrzewających wędlinach , no ale czas go odkurzyć , bo to przydatna rzecz 😉 Wędlinka, wyszła bardzo smaczna i aromatyczna  , delikatna , dzieciaki ją wprost uwielbiają . Szkoda tylko ,że pokrywka mi się przesunęła i kształt nie jest idealny , chociaż i tak najważniejszy jest przecież smak 😉 Szyneczka podana na świeżym pieczywie z majonezem zdrowo i domowo …mniam 🙂 Niewiele rzeczy ,  może z nią konkurować .

Składniki :

  • 1 kg piersi z kurczaka – filetów bez skóry
  • pęczek świeżego , grubego szczypiorku
  • 1/2 łyżeczki, mielonego , białego pieprzu
  • 2 łyżki, żelatyny wieprzowej
  • 1 czubata łyżeczka soli lub płaska jeśli lubicie mało słone produkty
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • woreczek termiczny do szynkowaru
  • szynkowar

Mięso z piersi kurczaka lekko rozbijamy tłuczkiem , dosłownie odrobinę , żeby porozrywać włókna mięsa na powierzchni , ale nie zrobić kotletów . Posypujemy solą , cukrem , pieprzem, żelatyną  i posiekanym szczypiorkiem . Mieszamy dokładnie , odstawiamy na noc do lodówki . Drugiego dnia , ponownie mieszamy , lekko ugniatając – chodzi o to ,żeby mięso jak najbardziej się posklejało  . Do szynkowaru wkładamy woreczek termiczny , i ciasno ugniatamy piersi z kurczaka . Dociskamy i zamykamy szczelnie szynkowar .

Szynkowar wstawiamy do garnka wyłożonego na dnie ścierką , zalanego  , tak żeby woda sięgała 5 cm poniżej pokrywy szynkowaru. Parzymy w temperaturze 70-80 C ( nie dopuszczamy do wrzenia bo szynka wyjdzie sucha), do momentu , kiedy temperatura wewnątrz mięsa osiągnie temperaturę wody , czyli 70- 80 C . Wyłączamy gaz , wyjmujemy gorący szynkowar , otwieramy pokrywkę i tak zostawiamy do wystygnięcia . Zimny szynkowar z mięsem wstawiamy na noc do lodówki . Następnego dnia , wyjmujemy mięso z szynkowaru , kroimy i zajadamy 😉 Smacznego !

 

 

 

 

1 thought on “Szynka drobiowa ze szczypiorkiem – szynkowar”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *